Choroba dziecka jest największą tragedią jaka może przytrafić się rodzicom. Jednak wówczas dostrzegasz, że nie jesteś na świecie sam. Widzisz, że jest wiele osób, które chcą pomóc i zrobią to zupełnie bezinteresownie, dla których najlepszą nagrodą, będzie uśmiech Twojego dziecka. Zrozumiesz wówczas, że na świecie jest bardzo wielu dobrych ludzi. Musisz jedynie dać im szansę by mogli się wykazać. Taka tragedia może przytrafić się każdemu. Nie jesteś w stanie się do niej przygotować. Nie możesz oswoić się z tą myślą, przecież nikt Cię nie ostrzeże. Choroba może pojawić się, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Z nami właśnie tak było... Nasze szczęście zostało nam brutalnie odebrane. Bez ostrzeżenia...
Pomóżcie nam w naszej walce. W każdej chwili możecie znaleźć się w takiej samej sytuacji, a wówczas na pewno chcielibyście, aby i Wam ktoś pomógł...Z góry dziękuję za okazane wsparcie,Monika - Mama przez duże M.

Są takie chwile...
kiedy czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna. !!!Najgorszy moment w życiu matki kiedy pada diagnoza RAK!

Nie mówcie tym, którzy stracili ukochanych, że „czas zagoi rany", nie mówcie, że „oni już nie cierpią". Najlepiej nie mówcie nic. Czas tych ran nie leczy. Pozostają, bo śmierć ukochanych jest też trochę śmiercią nas samych: coś w nas umiera. Żyjemy, ale nic nie jest tak, jak było przedtem, już nie jesteśmy tacy sami. (ks. A. Boniecki)


poniedziałek, 29 lipca 2013

Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Wychowawcy!

Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Wychowawcy!

IM WCZEŚNIEJ NOWOTWÓR U DZIECKA ZOSTANIE ROZPOZNANY, TYM WIĘKSZE SĄ SZANSE NA JEGO WYLECZENIE!

Stąd szczególne znaczenie ma znajomość objawów, które mogą być wczesnym wykładnikiem choroby nowotworowej u dziecka. Spośród objawów ogólnych, które często towarzyszą chorobie nowotworowej dziecka, należy przede wszystkim wymienić: postępujące osłabienie, obniżenie nastroju, zahamowanie przyrostu lub utrata masy ciała, zahamowanie lub uwstecznienie rozwoju psychomotorycznego, krwotoczne wybroczyny w skórze, w spojówkach i/lub śluzówkach jamy ustnej, skłonność do siniaczenia oraz uporczywie powtarzający się wzrost ciepłoty ciała przy równoczesnym braku innych objawów zakażenia.

W zakresie głowy i szyi powinny zaniepokoić: powtarzający się ból głowy, powtarzające się nudności i wymioty, przewlekły surowiczo-krwisty wyciek z ucha i nosa (zwłaszcza jednostronny), pojawienie się białej plamki w źrenicy i/lub zeza, wytrzeszcz gałki ocznej i/ lub krwiak okularowy, zaburzenie widzenia, utrudnione połykanie, zaburzenie równowagi, powiększenie węzłów chłonnych oraz zniekształcenie zarysu szyi i/lub głowy.

Z kolei o obecności nowotworu w obrębie klatki piersiowej może świadczyć: duszność bez równoczesnej gorączki i astmy oskrzelowej w wywiadzie, nasilający się przewlekły kaszel, świst lub chrypka, powtarzający się ból w klatce piersiowej, zniekształcenie zarysu klatki piersiowej.

Nowotwór zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej często manifestuje się: powtarzającymi się bólami brzucha, wymiotami, biegunkami lub zaparciami, powiększeniem obwodu brzucha, zniekształceniem powłok jamy brzusznej i /lub obecnością guza wyczuwalnego przez powłoki skórnej jamy brzusznej, np. podczas kąpieli lub ubieraniu dziecka.

O nowotworach w zakresie narządów moczowo-płciowych (nerki, pęcherz, jądra, jajniki) mogą świadczyć: krwiomocz, utrudnianie oddawania moczu, nawracającego zakażenia układu moczowego, upławy i /lub obecność groniastych tworów w obrębie pochwy, a także niebolesne powiększenie jądra.

Powtarzające się bóle kości (zwłaszcza nasilające się w godzinach nocnych), utykanie i/lub zniekształcanie zarysu kończyny mogą być objawem nowotworu kości.

Jeśli rodzice dostrzegają u swojego dziecka objawy, nawet z pozoru banalne, lecz często powtarzające się, powinni skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Pamiętaj! Większość nowotworów u dzieci można wyleczyć, ale im wcześniej rozpoznamy nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie.

Ze skierowaniem od lekarza rodzinnego można się zgłosić do Poradni Hematologiczno-Onkologicznej (tel. 539 32 00, 539 32 01) lub na Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej (tel. 539 33 75) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Opracowanie: Prof. zw. dr hab. med. Jacek Wachowiak.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

<3 Dziękuję za komentarz <3
Dziękuję za życzliwość,dobre słowo i uśmiech.
Zapraszam znów będzie mi bardzo miło;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...